Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ashtanga jóga

 Ashtanga  je dynamický směr jógy pocházející z jižní Indie. Jóga, ze které Ashtanga Vinysa vychází, byla poprvé popsána v indickém rukopisu Vamana Rishiho – Yoga Korunta před stovkami let. Hlavním šiřitelem a představitelem Ashtangy  byl Sri K. Patthabi Jois a to až do své smrti v r. 2009. Jedná se o systém cvičení, ve kterém jsou jednotlivé ásany (tělesné pozice) propojeny vinyasou (pohybem mezi ásánami). Vinysa znamená tok, propojení dechu a pohybu. Výsledkem je sled pohybů sladěný s dechem, který nás v přesném pořadí provází ásanami několika sérií Ashtangy jógy. Pozornost při cvičení je upnuta ke třem objektům:

  1. Ásana (pozice)

  2. Udždžají (dechová technika, kdy se dýchá přes částečně uzavřenou hlasivkovou štěrbinu)

  3. Drišti (směr pohledu)

Výdrže v ásanách jsou obvykle pět dechů a poté se plynule přechází do další ásany. Při cvičení se používají svalové zámky tzv. bandhy. Jedná se o stah svalů pánevního dna (múla bandha) a o vtažení spodní části břicha v oblasti mezi stydkou kostí a pupíkem (uddiyana bandha). Tyto zámky chrání a zpevňují centrum našeho těla, udržují tělesnou energii v těle a umožňují jí dále růst.

Technika dechu udždžají spolu s tělesnými zámky organismus mohutně zahřívá, což vede k silnému pocení a detoxikaci orgánů a svalů.

Ashtanga jóga rovná tělo, proto může i trochu bolet. Pravidelnou praxí se upravují svalové dysbalance, rovná se skolióza, svaly se prodlužují a vykreslují. Ashtanga také čistí a zprůchodňuje energetické kanály (nádí), díky čemuž pak může v těle volně proudit energie (Prána). Ashtanga má nepochybně mnoho pozitiních účinků na naší psychickou pohodu. Tělo se díky pravidelné praxi stává pružnějším a silnějším, mysl jasnější a duše šťastnější.

Astanga jóga je fyzicky náročnějším směrem jógové praxe, je určena především pro zdravé lidi bez větších problémů s pohybovým aparátem. Není vhodná pro jedince trpící srdečními chorobami, vysokým krevním tlakem, nemocemi vnitřních orgánů, cukrovkou a pro ženy v období menstruace a v době těhotenství.